top

פודקסט מהו?

בשנים האחרונות, התפתחה תרבות שלמה סביב "יומנים אישיים ברשת" ה"בלוגים" אלפים רבים בארץ ומיליונים בחו"ל כותבים יומנים אישיים ובהם הם מפרסמים את הגיגיהם לכל דכפין.

מערכות האינטרנט, המאפשרים את יצירת ה"בלוגים" הללו, כוללות בדרך כלל יישום של טכנולוגיית RSS בתוכם. מי מהקוראים שתכניו של יומנה של נערה מתבגרת או של סטודנט הוגה מעניינים אותו, יכולים לעשות "מנוי" על יומנם ולהתעדכן כל אימת שהיומנאי כותב מהקורות אותו ומהגיגי ליבו.

עם התפתחות טכנולוגיות האודיו ודחיסת הקול בפורמט MP3 ואחרים, אפשרו חלק ממערכות ה"בלוגים" הגדולות, לכותבים להקליט את התכנים אותו רצו לכתוב ולפרסמם כך שגולשים יוכלו להאזין לדברי הבלוגרים השונים.

השילוב בין קבצי האודיו ברשת ובין טכנולוגיות ה-RSS שבשרו למנויי הבלוגים השונים על תכנים חדשים, הביא ללידתו של מונח הפודקאסט – Podcast.

פודקאסט – או Podcast הוא שילוב של שתי מילים ה-Pod נגזר מנגן המדיה המוצלח של Apple - האייפוד – iPod. ה-Cast הוא קיצור של המילה Broadcast החיבור של שתי המילים מדבר בעצם על שידור אל ה-iPod.


איך כל זה מתחבר ועובד?

נחזור אל הבלוגרים המדברים. היה מי שהעלה את האפשרות שקובצי האודיו, יורדו אל המחשב האישי של המאזין, ואף יוכלו להיות מועברים אל נגן המדיה שלו.

הרעיון, עד כמה שנשמע מופרך, תפס תאוצה רבה. אתרים רבים אפשרו להוריד את קבצי אודיו, ומאוחר יותר גם קבצי הוידאו אל המחשבים של המשתמשים ומשם הדרך אל נגני המדיה היתה קצרה. השילוב של טכנולוגיית ה-RSS שיידעה את המאזינים על הופעת תכנים חדשים וקבצי האודיו המנוגנים מה-iPod הוליד את המילה – PodCast.

מעתה – יכול כל מי שמעוניין ליצור לעצמו תוכנית שידורים בה המאזין אינו תלוי בשעת שידור מיוחדת. המאזין מוריד את התוכנית אל הנגן הפרטי שלו, שם אותו בכיסו ומאזין לה במקום ובשעה הנוחים לו.

פרנסי Apple הבינו את העוצמה הגלומה בשילוב הטכנולוגיות של RSS וקבצי המדיה המורדים אל ה-iPod, ושילבו בגרסאות האחרונות של תוכנת המדיה המצוינת iTunes, אפשרות לעשות מנוי ל-פודקאסטים


איך עושים מנוי לפודקאסט:

ראשית מומלץ להשתמש בתוכנת iTunes בגרסתה העדכנית. התוכנה ניתנת להורדה בחינם מאתר Apple גם עבור משתמשי "חלונות".

כעת עלינו למצוא אתר ובו תכנים , אודיו ווידאו המקושרים ב-RSS ומאפשרים ביצוע מנוי.

להלן קישור לאתר המאגד שידורי פודקאסט רבים ומגוונים: www.podguide.tv

ניתן לבחור שם בשידורים רבים ומגוונים. בכל אחד מהם ישנו קישור (כפתור) המאפשר לבצע מנוי. (לעיתים כתוב בפרוש מנוי לתוכנת iTunes, ולעיתים כתוב רק RSS). בעזרת הכפתור הימני בעכבר מעתיקים את הקישור, ובתוכנת iTunes בתפריט AdvancedaSubscribe to Podcast מדביקים את הקישור. זהו. תוכנת iTunes תתור אחרי אוסף השידורים אותם ניתן להוריד מהאתר אליו קישרתם , ובלחיצה על Get ליד כל אחד מהשידורים – הם ירדו אל ספריית התוכנה ותוכלו לצפות בהם ממחשביכם. אם ברשותכם iPod , שידורים אלה ירדו אל ה-iPod ברגע שתחברו אותו למחשביכם. ברי המזל – בעלי iPod Video יוכלו גם לצפות בסרטוני הוידאו.


המהפכה החינוכית:

ראשי אוניברסיטאות מובילות בארה"ב ראו את היתרון הגלום בשילוב הטכנולוגיות הקרוי פודקאסט, והחלו משלבים את הטכנולוגיה במערכת ההוראה המקוונת של מוסדותיהם.

אוניברסיטת סטאנפורד-Stanford, למשל מאפשרת לכל אדם להוריד ולהאזין למגוון קורסים בתחומי עניין שונים ומגוונים.

יישום התוכנית מבחינה טכנולוגית פשוט יחסית ומספר המוסדות האקדמיים המיישמים שיטה זו הולך וגדל במהירות. לצפייה באתר הפודקאסט של אוניברסיטת סטאנפורד http://itunes.stanford.edu/

תחנת שידור לכל פועל:

ואם חשקה נפשכם ליצור לעצמכם שידור פודקאסט משלכם: הרי לכם הדרך הפשוטה ביותר לביצוע:

אתר בלוגים המאפשר הקלטה ישירה דרך הדפדפן (לבעלי חיבור מהיר ואיכותי) ושמירת הקבצים באתר. יצירת ה-RSS אוטומטית באתר. www.odeo.com

 
תחתית
כל הזכויות שמורות לאגף מיחשוב, אוניברסיטת חיפה